ARAWHATSAPP

Otomobil Lastikleri

Lastikler, otomobiller ve diğer lastikli olan motorlu taşıtlar için en önemli aksamlardan bir tanesidir. Lastik gerek güvenlik, gerek konfor, gerek tasarruf daha sayabileceğimiz birçok durumlarda öne çıkan en önemli parçalar arasındadır.

Lastik, jantı saran, şişebilen (eğer içerisinde şamleyen tabir edilen başka bir şişen madde bulunmuyor ise) kauçuktan yapılmış malzemeye verilen isimdir.

Lastikler hakkında bilgilere, özelliklere, tanımlara ve lastik üzerindeki bazı noktalara değinmeden önce kısa olarak otomobil lastiğinin yapılışı ile ilgili bilgi vermekte fayda vardır.

Otomobil lastiğinin ilk modelini yapan bugün hala ülkemizde de satılmakta olan “Dunlop” markalı lastiklerin isim babası olan J.B Dumlop’’ tur. Dunlop tarafından oğlunun bisikleti için tasarlamış olduğu lastik modeli otomobil lastiğinin ilk temeli sayılmaktadır.

Günümüzdeki lastiğin yani kauçuktan üretilen lastiği ilk yapımı ise yine ülkemizde de kullanılmakta olan Goodyear lastik firmasına aittir.

PATLAYAN LASTİK NASIL ANLAŞILIR?

  • Lastiğiniz patlamış ise patlayan kısma bağlı olarak araçta yalpalama ve lastiğin patladığı yöne doğru bir çekme görülür.
  • Direksiyonda aşırı derecede vibrasyon görülür.
  • Aracın performansı düşer.

Kar ve buzlu yollarda kayan araçlar için zincir, kar lastiği acil lastik zinciri gibi bir çok iklimsel zorluklarda her zaman yanınızdayız.

Yerinde lastik değişimi için bize telefon numaralarımızdan yada sitemizdeki form üzerinden ulaşabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.